بستن

سیستم RFID در شناسایی خودرو

بکارگیری سیستم RFID در شناسایی خودرو

استفاده از کارت های هوشمند از جهات مختلف می تواند در شناسایی خودرو موثر واقع گردد. به عنوان مثال امکان سرقت ماشین مجهز به تگ هوشمند بسیار کم است. زیرا شناسایی و ردیابی آن به راحتی ممکن است. تگ‌خوان از فاصله دور، علاوه بر شناسایی کد خودرو، محتویات کارت شناسایی الکترونیکی راننده را نیز خوانده و آن را برای کنترلر اصلی ارسال می‌کند. این مسافت، زمان کافی برای پردازش اطلاعات توسط کنترلرهای امنیتی به منظور صدور اجازه ورود خودرو و آزاد کردن راهـبندها را فراهـم می‌سازد.

در این سیستم تگ مخصوص شناسایی خودرو در حقـیقـت به منزله قـفـل و کارت الکترونیکی راننده یا شناسایی شخصی به منزله کلید برای صدور اجازه عـبور عـمل می‌کنند. در صورتی که راننده خودرو را ترک کند و یا راننده غـیرمجاز در خودرو باشد، به دلیل عـدم ارسال ID راننده، سیستم امنیتی اجازه عـبور را نخواهـد داد. سامانه‌ شناسایی راننده از راه دور، به سرعـت کاربردهای خود را در جاهایی که شناسایی و تأیید هـویت راننده بدون متوقف کردن خودرو ضروری است پیدا کرده‌ است. از جمله این کاربردها می‌توان به پایگاهـهای نظامی و انتظامی، پلیس، آتش نشانی، کمپ‌های دانشگاهی یا صنعتی، ناوگانهای خودرویی حمل ونقـل عـمومی و خدماتی و سایر تأسیساتی که در آن هـر خودروی خاص به راننده خاصی تعلق دارد، اشاره نمود.

در این  فـناوری کلیه خودروهای مورد نظر با تگ‌های مخصوص RFID مجهز می‌شوند. این تگ‌ها شکلی ساده داشته و عـموماً بصورت یک برجسب بر روی شیشه خودرو نصب می‌شوند. اندازه کوچک این تگ‌ها مانع از ایجاد هـرگونه مزاحمتی برای دید راننده می‌شود. با شناسایی خودکار خودروی مجهز به تگ، و ثبت محل و زمانهای ورود و خروج در محدوده مورد نظر، مجموعه اطلاعات مربوط به خودرو، مبادی و زمان ها از طریق تگ‌خوان‌ها به یک سیستم مرکزی اطلاعات ارسال می‌شود.

کاربرد  RFID در پمپ بنزین 

یکی دیگر از کاربرد های RFID در سوخت رسانی الکترونیکی است. در این روش می توان کارت های هوشمند مجهز به تگ را در اختیار رانندگان اتومبیل قرار داد تا به این ترتیب با ورود به پمپ بنزین و استفاده از کارت ،ماشین فرد صاحب کارت  شناسایی شده و مقدار سهمیه موجود در کارت وی مشخص گردد. همچنین می توان تگ را بر روی خودروی فرد نصب کرد تا بدین ترتیب اتومبیل فرد شناسایی گردد. در این روش کارت ها قابلیت انتقال به غیر را نخواهند داشت .

در هر بار استفاده از بنزین، تاریخ، ساعت، میزان مصرف در کارت حاوی تگ به صورت اطلاعات تعریف شده در سیستم ذخیره می گردد. به این ترتیب هر فرد در هر بار استفاده از اعتبار کارت خویش مطلع است. این طرح در بهینه سازی مصرف بنزین بسیار موثر خواهد بود.

کاربرد کارت های هوشند در کارت بلیت هوشمند 

در حال حاضر جهت استفاده افراد از خدمات شرکت واحد اتوبوسرانی ارائه بلیت لازم است که این امر مشکلاتی را هم برای شرکت واحد و هم برای مسافران ایجاد نموده است. یکی از بهترین راهکارها برای حل این مشکل که هم اکنون در برخی شهر های بزرگ توسط شرکت طراحان کنترل، در حال اجراست ، استفاده از بلیت الکترونیکی است.

بلیت الکترونیکی کارت هوشمندی است که قابلیت خواندن و ثبت اطلاعات را فراهم می آورد. با هر بار استفاده مسافرین و گذر از مقابل دستگاه کارتخوان، هزینه بلیت از مبلغ ذخیره شده در کارت فرد کسر گردیده و در حافظه ذخیره می گردد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *